Screen Time Game
De game Screen Time is een innovatief project van FlevoMeer Bibliotheek en Wonderbit rondom het thema ‘mediaopvoeding’. De game richt zich niet op kinderen en jongeren, maar op hun ouders. Binnen de game ervaart de ouder hoe het is om kind te zijn in een wereld waarin mediagebruik steeds meer toeneemt. De ouder ervaart waarop dit gebruik allemaal invloed heeft en dan vooral welke positieve invloed mediagebruik kan hebben.Doel van het project
Ouders ervaren de positieve aspecten van (social)-media gebruik/gamen en staan bewust stil bij aspecten van mediaopvoeding.
Aanpak
Door mediacoaches in opleiding van FlevoMeer Bibliotheek was eerder een beknopte versie van het Screen Time-spel ontwikkeld in de vorm van een bordspelconcept. Hiermee is het idee getoetst bij mediacoaches en regiomanagers van de bibliotheek. Allen waren zeer enthousiast over het idee. Veelgehoorde feedback was dat de game aansluit bij de behoefte om een positief tegengeluid te laten horen over het onderwerp mediaopvoeding. Dit was het startpunt voor het ontwikkelen van een digitale versie van het spel met de naam “Screen Time Game”. Om van een bordspel naar een succesvolle online game te komen, hebben we met een multidisciplinair team gewerkt. Het team bestond onder andere uit studenten van het Windesheim (software development), mediacoaches en adviseur Digitaal vanuit FlevoMeer Bibliotheek (inhoud, vorm, feedback ophalen) en natuurlijk medewerkers vanuit Wonderbit (technische realisatie).
Tips en tricks
Op 14 november 2023 kon de eerste versie van het spel getest worden met collega’s binnen FlevoMeer Bibliotheek. Naar aanleiding van deze feedback zijn er zaken aangepast binnen teksten, gameflow en zijn er additionele uitdagingen ingevoerd in het spel. Op 5 december 2023 is de game gespeeld met leesconsulenten uit het basisonderwijs. Dit zijn de collega’s die het spel als onderdeel gaan meenemen tijdens ouderavonden. Zeer enthousiaste reacties bevestigen dat we de juiste snaar weten te raken. In januari 2024 heeft WonderBit de puntjes op de i gezet en is voor de laatste keer feedback opgehaald bij de projectgroepleden. Het spel is door de projectgroep enthousiast ontvangen en op een paar, snel gecorrigeerde, typo’s na, is het spel goed bevonden. Vanaf september 2024 heeft FlevoMeer Bibliotheek een nieuwe webshop. Hierin is de Screen Time Game opgenomen als onderdeel in een aan te vragen ouderavond rondom het thema ‘opgroeien met (sociale) media’. Tijdens deze ouderavond gaat een mediacoach in gesprek met ouders en opvoeders over de mogelijkheden en uitdagingen van opvoeden in het digitale tijdperk, waarin sociale en digitale media zo’n grote rol spelen. De Screen Time Game wordt daarbij van tevoren thuis gespeeld door ouders, waarbij de resultaten uit het dashboard en eventuele fragmenten uit het spel worden verweven in de inhoud van de ouderavond.